Aircraft N78V Data
2
aircraft records found
N78V
1996 Questair Venture, c/n 29
Airframe Info
| Manufacturer | Questair |
| Model | Venture Search all Questair Venture |
| Year built | 1996 |
| Construction Number (C/N) | 29 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO-550 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N78V |
| Mode S (ICAO24) Code | AA9008 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2003-03-19 |
| Air Worthiness Test | 1996-09-23 |
| Last Action Taken | 2006-03-21 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Denton, TX 76208 United States |
| Region | Southwestern |
N78V
1979 Beech 200 Super King Air, c/n BB-558
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 200 Super King Air Search all Beech 200 Super King Air |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | BB-558 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N78V |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 1990-07-10 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |