Aircraft N8016T Data
3
aircraft records found
N8016T
2005 Sikorsky S-92A Helibus, c/n 920022
Airframe Info
| Manufacturer | Sikorsky |
| Model | S-92A Helibus Search all Sikorsky S-92A Helibus |
| Year built | 2005 |
| Construction Number (C/N) | 920022 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CT7-8A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N8016T |
| Mode S (ICAO24) Code | AAE8D0 |
| Last Action Taken | 2005-06-23 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2005-10-03 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | SIKORSKY AIRCRAFT CORP |
| Address |
Stratford, CT 066141378 United States |
N8016T
Robinson R22 BETA, c/n 0949
Airframe Info
| Manufacturer | Robinson |
| Model | R22 BETA Search all Robinson R22 BETA |
| Construction Number (C/N) | 0949 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N8016T |
| Mode S (ICAO24) Code | AAE8D0 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1989-01-18 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
N8016T
Cessna 175A, c/n 56716
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 175A Search all Cessna 175A |
| Construction Number (C/N) | 56716 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N8016T |
| Mode S (ICAO24) Code | AAE8D0 |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
User Comments
Admin, 2005-12-22 05:00:00
Cancel Date: 10/03/2005
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Norway
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Norway
Admin, 2005-12-22 05:00:00
History: 0000 Robinson Helicopter R22 BETA, Serial Number (c/n) 0949
Cancel Date: 01/18/1989
Reason for Cancellation: Unknown
Cancel Date: 01/18/1989
Reason for Cancellation: Unknown
Admin, 2005-12-22 05:00:00
History: 0000 Cessna 175A, Serial Number (c/n) 56716
Cancel Date: / /
Reason for Cancellation: Unknown
Cancel Date: / /
Reason for Cancellation: Unknown