Aircraft N8134A Data
2
aircraft records found
N8134A
1946 Stinson L-5G, c/n 4609
Airframe Info
| Manufacturer | Stinson |
| Model | L-5G Search all Stinson L-5G |
| Year built | 1946 |
| Construction Number (C/N) | 4609 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming 0-435A/0-435C |
Aircraft
| Registration Number | N8134A |
| Mode S (ICAO24) Code | AB1766 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2011-04-30 |
| Air Worthiness Test | 1989-06-27 |
| Last Action Taken | 2011-04-30 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Santa, ID 83866 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N8134A
Piper PA-34-200T, c/n 348070053
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-34-200T Search all Piper PA-34-200T |
| Construction Number (C/N) | 348070053 |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 2 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N8134A |
| Mode S (ICAO24) Code | AB1766 |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |