Aircraft N8191V Data
3
aircraft records found
N8191V
1999 Co-Z Cozy Mark IV, c/n 237
Airframe Info
| Manufacturer | Co-Z |
| Model | Cozy Mark IV Search all Co-Z Cozy Mark IV |
| Year built | 1999 |
| Construction Number (C/N) | 237 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming 0-320 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N8191V |
| Mode S (ICAO24) Code | AB2D5A |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2010-12-09 |
| Air Worthiness Test | 1999-06-16 |
| Last Action Taken | 2010-12-09 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Thornton, CO 80233 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N8191V
Eurocopter-Kawasaki BK-117B-1, c/n 7197
Airframe Info
| Manufacturer | Eurocopter-Kawasaki |
| Model | BK-117B-1 Search all Eurocopter-Kawasaki BK-117B-1 |
| Construction Number (C/N) | 7197 |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N8191V |
| Mode S (ICAO24) Code | AB2D5A |
| Certification Issued | 1992-07-13 |
| Last Action Taken | 1992-07-14 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1993-06-01 |
Owner
| Registration Type | No-Citizen Corporation |
| Owner | AMERICAN EUROCOPTER CORPORATION |
| Address |
Grand Prairie, TX 75051 |
N8191V
Piper PA-28-181, c/n 288090115
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-28-181 Search all Piper PA-28-181 |
| Construction Number (C/N) | 288090115 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N8191V |
| Mode S (ICAO24) Code | AB2D5A |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |