Aircraft N9051V Data
3
aircraft records found
N9051V
1977 Piper PA-28R-201T Turbo, c/n 28R-7703334
Latest photos of N9051V
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-28R-201T Turbo Search all Piper PA-28R-201T Turbo |
| Year built | 1977 |
| Construction Number (C/N) | 28R-7703334 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | CONTINENTAL TSIO-360-F |
Aircraft
| Registration Number | N9051V |
| Mode S (ICAO24) Code | 53102116 |
| Current Status | REGISTERED |
| Delivery Date | 1977-08-24 |
Owner
| Owner | WHITE AIR LTD |
| Address |
WILMINGTON, DELAWARE 19803 United States |
N9051V
Air Tractor Inc AT-802A, c/n 802A-0085
Airframe Info
| Manufacturer | Air Tractor Inc |
| Model | AT-802A Search all Air Tractor Inc AT-802A |
| Construction Number (C/N) | 802A-0085 |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N9051V |
| Mode S (ICAO24) Code | AC844E |
| Last Action Taken | 1999-09-21 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1999-10-12 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | AIR TRACTOR INC |
| Address |
Olney, TX 763740485 United States |
N9051V
Mooney M20E, c/n 690002
Airframe Info
| Manufacturer | Mooney |
| Model | M20E Search all Mooney M20E |
| Construction Number (C/N) | 690002 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N9051V |
| Mode S (ICAO24) Code | AC844E |
| Certification Issued | 1987-07-21 |
| Last Action Taken | 1994-11-16 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1995-02-02 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Santa Clara, CA 95051 |