Aircraft N911A Data
2
aircraft records found
N911A
Bell OH-58A, c/n 72-21424
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | OH-58A Search all Bell OH-58A |
| Construction Number (C/N) | 72-21424 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
Aircraft
| Registration Number | N911A |
| Mode S (ICAO24) Code | AC9A62 |
| Certification Issued | 1995-12-14 |
| Last Action Taken | 2008-04-15 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Government |
| Owner | City Of Little Rock |
| Address |
Little Rock, AR 72201 United States |
| Region | Southwestern |
N911A
Piper PA-22-135, c/n 22217
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-22-135 Search all Piper PA-22-135 |
| Construction Number (C/N) | 22217 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N911A |
| Mode S (ICAO24) Code | AC9A62 |
| Certification Issued | 1989-02-09 |
| Last Action Taken | 1992-01-27 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1992-03-04 |
Owner
| Registration Type | Government |
| Owner | CHANDLER GILBERT COMM COLLEGE CTR |
| Address |
Chandler, AZ 85225 |