Aircraft N917K Data
2
aircraft records found
N917K
1973 Hawker Siddeley HS.125 Series 600A, c/n 256015
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Siddeley |
| Model | HS.125 Series 600A Search all Hawker Siddeley HS.125 Series 600A |
| Year built | 1973 |
| Construction Number (C/N) | 256015 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Viper 601 |
| Also Registered As |
N957MB
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N917K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Petersen Aviation |
| Address |
Van Nuys, California United States |
N917K
1951 Curtiss-Wright Robin C-1, c/n 574
Airframe Info
| Manufacturer | Curtiss-Wright |
| Model | Robin C-1 Search all Curtiss-Wright Robin C-1 |
| Year built | 1951 |
| Construction Number (C/N) | 574 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Ama/expr UNKNOWN ENG |
Aircraft
| Registration Number | N917K |
| Mode S (ICAO24) Code | ACB18D |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2005-11-07 |
| Air Worthiness Test | 1951-08-06 |
| Last Action Taken | 2008-11-18 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Port Ludlow, WA 98365 United States |
| Region | Northwest Mountain |