Aircraft N9192A Data
= 1024"
:style="isLargeScreen ? 'max-height: calc(100vh - 6rem); overflow-y: auto;' : ''">
2
aircraft records found
N9192A
Bell 206L-4 LongRanger IV, c/n 52158
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 206L-4 LongRanger IV Search all Bell 206L-4 LongRanger IV |
| Construction Number (C/N) | 52158 |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N9192A |
| Mode S (ICAO24) Code | ACBAB9 |
| Certification Issued | 1996-02-07 |
| Last Action Taken | 1996-02-07 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1996-08-15 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | BELL HELICOPTER TEXTRON INC |
| Address |
Ft Worth, TX 76101 United States |
N9192A
Cessna 170A, c/n 18953
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 170A Search all Cessna 170A |
| Construction Number (C/N) | 18953 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N9192A |
| Mode S (ICAO24) Code | ACBAB9 |
| Certification Issued | 1987-08-21 |
| Last Action Taken | 1991-01-31 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1991-04-11 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Arlington, VA 22204 |