Aircraft N932BG Data
2
aircraft records found
N932BG
2005 Sikorsky S-92A, c/n 920021
Airframe Info
| Manufacturer | Sikorsky |
| Model | S-92A Search all Sikorsky S-92A |
| Year built | 2005 |
| Construction Number (C/N) | 920021 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Ge CT7-8A |
| Also Registered As |
N92UT
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N932BG |
| Mode S (ICAO24) Code | ACED37 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2011-11-03 |
| Air Worthiness Test | 2005-08-31 |
| Last Action Taken | 2011-11-03 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Bristow Us Llc |
| Address |
New Iberia, LA 70560 United States |
| Region | Southwestern |
N932BG
Grob G-103A Twin II Acro, c/n 34055-K-285
Airframe Info
| Manufacturer | Grob |
| Model | G-103A Twin II Acro Search all Grob G-103A Twin II Acro |
| Construction Number (C/N) | 34055-K-285 |
| Number of Seats | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N932BG |
| Mode S (ICAO24) Code | ACED37 |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |