Aircraft N933BG Data
2
aircraft records found
N933BG
2011 Sikorsky S-92A, c/n 920155
Airframe Info
| Manufacturer | Sikorsky |
| Model | S-92A Search all Sikorsky S-92A |
| Year built | 2011 |
| Construction Number (C/N) | 920155 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CT7-8A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N933BG |
| Mode S (ICAO24) Code | ACF0EE |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2020-12-04 |
Owner
| Owner | Bank of Utah trustee |
| Address |
Salt Lake City, Utah 84111 United States |
N933BG
Grob G-103A Twin II Acro, c/n 34056-K-286
Airframe Info
| Manufacturer | Grob |
| Model | G-103A Twin II Acro Search all Grob G-103A Twin II Acro |
| Construction Number (C/N) | 34056-K-286 |
| Number of Seats | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N933BG |
| Mode S (ICAO24) Code | ACF0EE |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |