Aircraft N9505A Data
2
aircraft records found
N9505A
1989 Cameron Balloons Us N-90, c/n 5588
Airframe Info
| Manufacturer | Cameron Balloons Us |
| Model | N-90 Search all Cameron Balloons Us N-90 |
| Year built | 1989 |
| Construction Number (C/N) | 5588 |
| Aircraft Type | Balloon |
| Number of Seats | 4 |
| Engine Type | None |
| Engine Manufacturer and Model | None NONE |
Aircraft
| Registration Number | N9505A |
| Mode S (ICAO24) Code | AD37AF |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1992-09-21 |
| Air Worthiness Test | 1989-12-07 |
| Last Action Taken | 2007-09-18 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Woodburn, OR 97071 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N9505A
1949 Cessna 170A, c/n 19066
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 170A Search all Cessna 170A |
| Year built | 1949 |
| Construction Number (C/N) | 19066 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N9505A |
| Mode S (ICAO24) Code | AD37AF |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1988-05-10 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |