Aircraft ZG709 Data
2
aircraft records found
ZG709
1989 Panavia Tornado GR.1A, c/n BS176/816/2655
Latest photos of ZG709
Airframe Info
| Manufacturer | Panavia |
| Model | Tornado GR.1A Search all Panavia Tornado GR.1A |
| Year built | 1989 |
| Construction Number (C/N) | BS176/816/2655 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Turbo-Union RB.199 |
Aircraft
| Registration Number | ZG709 |
| Current Status | Active as Tornado GR.4A |
| Delivery Date | 1989-12-04 |
Owner
| Owner | Royal Air Force |
| Address |
, United Kingdom |
ZG709
120
1989 Panavia Tornado GR.4A, c/n BS176/816/2655
Airframe Info
| Manufacturer | Panavia |
| Model | Tornado GR.4A Search all Panavia Tornado GR.4A |
| Year built | 1989 |
| Construction Number (C/N) | BS176/816/2655 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Turbo-Union RB.199 |
Aircraft
| Registration Number | ZG709 |
| Alternative Code/Name | 120 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Royal Air Force |
| Address |
, United Kingdom |