Warren-sugarbush Airport (0B7)
Warren-sugarbush Airport (0B7)
0B7
Warren-sugarbush Airport (0B7)
Warren, VT
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 0B7 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
072-49-37.2000W/44-07-02.6000N -72.827000/44.117389 (Estimated) |
| Elevation | 1470 ft / 448.06 m (Estimated) |
| Land | 125 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles E of Warren, VT |
| Location | Washington County, VT |
| Magnetic Variation | 16W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Montreal |
| Region | ANE - New England |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Tie-in FSS | BTV - Burlington |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BTV (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 04/22
| Dimensions | 2575 x 30 ft (785 x 9 m) |
| Surface | ASPH-E |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 31° | 127° |
| Physical elevation | 1452.00 ft | 1440.00 ft |
| Coordinates | 44.114364N / 72.829515W | 44.120419N / 72.824461W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
- EXTENSIVE GLIDER ACTIVITY ON ARPT SFC TO 18000 FT DALGT HOURS.
- ARPT CLSD NOV-APR.
- NO LINE OF SIGHT BTN RY ENDS.
- TOUCH & GO LDGS NOT PERMITTED.
- OCCASIONAL AEROBATIC ACTIVITY; ARPT MAY BE CLSD DURG THIS ACTIVITY; CHECK NOTAMS.
- GRASS AREAS NOT AUTHORIZED FOR TAKEOFFS & LDGS WITHOUT FIRST CHECKING UNICOM FOR FIELD CONDS.
- SEE AIRSPACE CASE 97-ANE-41-NRA.