Ona Airpark Airport (12V)
Ona Airpark Airport (12V)
12V
Ona Airpark Airport (12V)
Milton, WV
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 12V |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
082-12-02.8000W/38-26-27.2000N -82.200778/38.440889 (Estimated) |
| Elevation | 572 ft / 174.35 m (Surveyed) |
| Land | 120 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles W of Milton, WV |
| Location | Cabell County, WV |
| Magnetic Variation | 06W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SS-SR |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Cincinnati |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | EKN - Elkins |
| FSS Phone | 703-724-4288 |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | EKN (NOTAM-d service available) |
Runway 07/25
| Dimensions | 3154 x 40 ft (961 x 12 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 59° | 127° |
| Physical elevation | 567.00 ft | 569.00 ft |
| Coordinates | 38.438675N / 82.205502W | 38.443100N / 82.196038W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Basic , Fair Condition
*MARKINGS FADED |
Basic , Fair Condition
*MARKINGS FADED. |