Seneca County Airport (16G)
Seneca County Airport (16G)
16G
Seneca County Airport (16G)
Tiffin, OH
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 16G |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
083-12-45.0000W/41-05-38.6000N -83.212500/41.094056 (Estimated) |
| Elevation | 786 ft / 239.57 m (Surveyed) |
| Land | 132 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles SW of Tiffin, OH |
| Location | Seneca County, OH |
| Magnetic Variation | 05W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | CLE - Cleveland |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | CLE (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 06/24
| Dimensions | 4000 x 75 ft (1219 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 56° | 127° |
| Physical elevation | 786.00 ft | 781.00 ft |
| Coordinates | 41.091018N / 83.218550W | 41.097082N / 83.206456W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |