Port Bucyrus-crawford County Airport (17G)
Port Bucyrus-crawford County Airport (17G)
17G
Port Bucyrus-crawford County Airport (17G)
Bucyrus, OH
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 17G |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
082-58-29.3000W/40-46-53.7000N -82.974806/40.781583 (Estimated) |
| Elevation | 1007 ft / 306.93 m (Surveyed) |
| Land | 144 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles S of Bucyrus, OH |
| Location | Crawford County, OH |
| Magnetic Variation | 07W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | CLE - Cleveland |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | CLE (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 04/22
| Dimensions | 3895 x 75 ft (1187 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 36° | 127° |
| Physical elevation | 1000.00 ft | 999.00 ft |
| Coordinates | 40.777084N / 82.978813W | 40.785760N / 82.970598W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 09/27
| Dimensions | 2902 x 90 ft (885 x 27 m) |
| Surface | TURF-F |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 86° | 127° |
| Physical elevation | 996.00 ft | 1008.00 ft |
| Coordinates | 40.781511N / 82.980137W | 40.782034N / 82.969681W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | None | None |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |