Hopedale Industrial Park Airport (1B6)
Hopedale Industrial Park Airport (1B6)
1B6
Hopedale Industrial Park Airport (1B6)
Hopedale, MA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 1B6 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
071-30-36.3240W/42-06-23.3490N -71.510090/42.106486 (Estimated) |
| Elevation | 269 ft / 81.99 m (Estimated) |
| Land | 27 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SE of Hopedale, MA |
| Location | Worcester County, MA |
| Magnetic Variation | 16W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | New York |
| Region | ANE - New England |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Tie-in FSS | BDR - Bridgeport |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BDR (NOTAM-d service available) |
Runway 18/36
| Dimensions | 3172 x 90 ft (967 x 27 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 268.00 ft | 237.00 ft |
| Coordinates | 42.110710N / 71.511473W | 42.102251N / 71.508710W |
| Gradient | 1.00 | 1.00 |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| REIL | No |