Kent State Univ Airport (1G3)
Kent State Univ Airport (1G3)
1G3
Kent State Univ Airport (1G3)
Kent, OH
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 1G3 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
081-24-54.4000W/41-09-05.0000N -81.415111/41.151389 (Estimated) |
| Elevation | 1134 ft / 345.64 m (Surveyed) |
| Land | 298 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles W of Kent, OH |
| Location | Summit County, OH |
| Magnetic Variation | 07W (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 850 ft |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | CLE - Cleveland |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | CLE (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 01/19
| Dimensions | 4000 x 60 ft (1219 x 18 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Alignment | 9° | 127° |
| Physical elevation | 1116.00 ft | 1134.00 ft |
| Coordinates | 41.145950N / 81.416202W | 41.156805N / 81.414037W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-box on left | 4-box on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |