Quincy Municipal Airport (2J9)
Quincy Municipal Airport (2J9)
2J9
Quincy Municipal Airport (2J9)
Quincy, FL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 2J9 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
084-33-26.7300W/30-35-52.3350N -84.557425/30.597871 (Estimated) |
| Elevation | 225 ft / 68.58 m (Surveyed) |
| Land | 212 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles NE of Quincy, FL |
| Location | Gadsden County, FL |
| Magnetic Variation | 01W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SS-SR |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Jacksonville |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | GNV - Gainesville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | GNV (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 14/32
| Dimensions | 2964 x 75 ft (903 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 225.00 ft | 208.00 ft |
| Coordinates | 30.600778N / 84.560725W | 30.594964N / 84.554125W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on right | 2-light PAPI on left |