Dalton Airport (3DA)
Dalton Airport (3DA)
3DA
Dalton Airport (3DA)
Flushing, MI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 3DA |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
083-48-17.6392W/43-03-09.0087N -83.804900/43.052502 (Estimated) |
| Elevation | 733 ft / 223.42 m (Surveyed) |
| Land | 88 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles E of Flushing, MI |
| Location | Genesee County, MI |
| Magnetic Variation | 05W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | LAN - Lansing |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LAN (NOTAM-d service available) |
Runway 09/27
| Dimensions | 1633 x 130 ft (498 x 40 m) |
| Surface | TURF-G |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 733.00 ft | 0.00 ft |
| Coordinates | 43.056944N / 83.809444W | 43.056944N / 83.803335W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*09/27 MKD WITH 3 FT YELLOW CONES. |
|
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 18/36
| Dimensions | 2510 x 50 ft (765 x 15 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 1° |
| Physical elevation | 733.00 ft | 733.00 ft |
| Coordinates | 43.053056N / 83.803889W | 43.046169N / 83.803972W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |