Old Bridge Airport (3N6)
Old Bridge Airport (3N6)
3N6
Old Bridge Airport (3N6)
Old Bridge, NJ
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 3N6 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
074-20-48.4330W/40-19-47.5920N -74.346787/40.329887 (Estimated) |
| Elevation | 87 ft / 26.52 m (Estimated) |
| Land | 120 acres |
| From nearest city | 5 nautical miles S of Old Bridge, NJ |
| Location | Middlesex County, NJ |
| Magnetic Variation | 13W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Sectional chart | New York |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZNY - New York |
| Tie-in FSS | MIV - Millville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MIV (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 06/24
| Dimensions | 3594 x 50 ft (1095 x 15 m) |
| Surface | ASPH-E |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 44° | 127° |
| Physical elevation | 63.00 ft | 86.00 ft |
| Coordinates | 40.326352N / 74.351283W | 40.333413N / 74.342283W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on right |
| REIL | Yes | Yes |