Sturgis Municipal Airport (49B)
Sturgis Municipal Airport (49B)
49B
Sturgis Municipal Airport (49B)
Sturgis, SD
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 49B |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
103-22-39.8062W/44-25-07.2371N -103.377724/44.418677 (Estimated) |
| Elevation | 3254 ft / 991.82 m (Estimated) |
| Land | 275 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles E of Sturgis, SD |
| Location | Meade County, SD |
| Magnetic Variation | 11E (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Sectional chart | Cheyenne |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZDV - Denver |
| Tie-in FSS | HON - Huron |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | HON (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 05/23
| Dimensions | 3580 x 120 ft (1091 x 37 m) |
| Surface | TURF-F |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 61° | 127° |
| Physical elevation | 3255.00 ft | 3225.00 ft |
| Coordinates | 44.417192N / 103.386925W | 44.422019N / 103.374994W |
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway 11/29
| Dimensions | 5100 x 75 ft (1554 x 23 m) |
| Surface | CONC-E |
| 11 | 29 | |
|---|---|---|
| Alignment | 123° | 127° |
| Physical elevation | 3244.00 ft | 3208.00 ft |
| Coordinates | 44.421778N / 103.383687W | 44.414272N / 103.367218W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |