Knox County Airport (4I3)
Knox County Airport (4I3)
4I3
Knox County Airport (4I3)
Mount Vernon, OH
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 4I3 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
082-31-33.9000W/40-19-44.1000N -82.526083/40.328917 (Estimated) |
| Elevation | 1191 ft / 363.02 m (Surveyed) |
| Land | 280 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles SW of Mount Vernon, OH |
| Location | Knox County, OH |
| Magnetic Variation | 06W (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 808 ft |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | CLE - Cleveland |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | CLE (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NY1 |
Runway 10/28
| Dimensions | 5498 x 100 ft (1676 x 30 m) |
| Surface | ASPH-E |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 98° | 127° |
| Physical elevation | 1187.00 ft | 1184.00 ft |
| Coordinates | 40.329921N / 82.535847W | 40.327902N / 82.516304W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |