Morrow County Airport (4I9)
Morrow County Airport (4I9)
4I9
Morrow County Airport (4I9)
Mount Gilead, OH
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 4I9 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
082-51-00.2000W/40-31-28.3000N -82.850056/40.524528 (Estimated) |
| Elevation | 1085 ft / 330.71 m (Surveyed) |
| Land | 88 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles SW of Mount Gilead, OH |
| Location | Morrow County, OH |
| Magnetic Variation | 08W (2015) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Responsible ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | CLE - Cleveland |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | CLE (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 10/28
| Dimensions | 3497 x 65 ft (1066 x 20 m) |
| Surface | ASPH-E |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 91° | 127° |
| Physical elevation | 1075.00 ft | 1085.00 ft |
| Coordinates | 40.524605N / 82.856349W | 40.524440N / 82.843773W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 2-box SAVASI on left | |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |