Fisher County Airport (56F)
Fisher County Airport (56F)
56F
Fisher County Airport (56F)
Rotan/roby, TX
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 56F |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
100-24-46.2000W/32-49-27.5000N -100.412833/32.824306 (Estimated) |
| Elevation | 1941 ft / 591.62 m (Estimated) |
| Land | 74 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SE of Rotan/roby, TX |
| Location | Fisher County, TX |
| Magnetic Variation | 08E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SS-SR |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Dallas-ft Worth |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZFW - Fort Worth |
| Tie-in FSS | FTW - Fort Worth |
| FSS on Airport | No |
| FSS Phone | 817-541-3474 |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | FTW (NOTAM-d service available) |
Runway 07/25
| Dimensions | 2800 x 50 ft (853 x 15 m) |
| Surface | GRVL-F |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway 16/34
| Dimensions | 3300 x 60 ft (1006 x 18 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1939.00 ft | 1934.00 ft |
| Coordinates | 32.828726N / 100.414096W | 32.819905N / 100.411584W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |