Big Cypress Airfield Airport (59FD)
Big Cypress Airfield Airport (59FD)
59FD
Big Cypress Airfield Airport (59FD)
Immokalee, FL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 59FD |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
080-59-16.6800W/26-19-34.3500N -80.987967/26.326208 (Estimated) |
| Elevation | 20 ft / 6.10 m (Estimated) |
| Land | 40 acres |
| From nearest city | 25 nautical miles SE of Immokalee, FL |
| Location | Hendry County, FL |
| Magnetic Variation | 03W (1990) |
Runway 10/28
| Dimensions | 5596 x 50 ft (1706 x 15 m) |
| Surface | ASPH |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 20.00 ft | 19.00 ft |
| Coordinates | 26.327117N / 80.996450W | 26.325300N / 80.979483W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Nonstandard
*10/28 DASHED CENTERLINE. |
Nonstandard |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |