Norwalk-huron County Airport (5A1)
Norwalk-huron County Airport (5A1)
5A1
Norwalk-huron County Airport (5A1)
Norwalk, OH
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 5A1 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
082-33-04.4180W/41-14-41.1570N -82.551227/41.244766 (Estimated) |
| Elevation | 852 ft / 259.69 m (Surveyed) |
| Land | 160 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles E of Norwalk, OH |
| Location | Huron County, OH |
| Magnetic Variation | 06W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | CLE - Cleveland |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | CLE (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NG |
Runway 10/28
| Dimensions | 4210 x 75 ft (1283 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 90° | 127° |
| Physical elevation | 834.00 ft | 852.00 ft |
| Coordinates | 41.244781N / 82.558876W | 41.244744N / 82.543570W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |