Woolsey Memorial Airport (5D5)
Woolsey Memorial Airport (5D5)
5D5
Woolsey Memorial Airport (5D5)
Northport, MI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 5D5 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
085-34-31.7969W/45-09-51.7646N -85.575499/45.164379 (Estimated) |
| Elevation | 628 ft / 191.41 m (Surveyed) |
| Land | 50 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NE of Northport, MI |
| Location | Leelanau County, MI |
| Magnetic Variation | 05W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Green Bay |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | LAN - Lansing |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LAN (NOTAM-d service available) |
Runway 09/27
| Dimensions | 3663 x 120 ft (1116 x 37 m) |
| Surface | TURF-G |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 628.00 ft | 628.00 ft |
| Coordinates | 45.162684N / 85.584456W | 45.163142N / 85.570266W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*09/27 & RY 16/34 & DSPLCD THLDS MKD WITH 3 FT YELLOW CONES. |
Runway 16/34
| Dimensions | 2670 x 150 ft (814 x 46 m) |
| Surface | TURF-F |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 628.00 ft | 628.00 ft |
| Coordinates | 45.169807N / 85.574800W | 45.162973N / 85.571088W |
| Traffic pattern | Left | Left |