Mesquite Airport (67L)
Mesquite Airport (67L)
67L
Mesquite Airport (67L)
Mesquite, NV
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 67L |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
114-03-21.2000W/36-49-59.3000N -114.055889/36.833139 (Estimated) |
| Elevation | 1978 ft / 602.89 m (Surveyed) |
| Land | 155 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles N of Mesquite, NV |
| Location | Clark County, NV |
| Magnetic Variation | 14E (1965) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Sectional chart | Las Vegas |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Boundary ARTCC | ZLA - Los Angeles |
| Tie-in FSS | RNO - Reno |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | RNO (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 01/19
| Dimensions | 5121 x 75 ft (1561 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 1875.00 ft | 1978.00 ft |
| Coordinates | 36.827007N / 114.060168W | 36.839258N / 114.051585W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway H1
| Dimensions | 20 x 20 ft (6 x 6 m) |
| Surface | CONC-G |
| H1 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |