Logan County Airport (6L4)
Logan County Airport (6L4)
6L4
Logan County Airport (6L4)
Logan, WV
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 6L4 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
081-54-57.1800W/37-51-20.4700N -81.915883/37.855686 (Estimated) |
| Elevation | 1666 ft / 507.80 m (Surveyed) |
| Land | 200 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles E of Logan, WV |
| Location | Logan County, WV |
| Magnetic Variation | 07W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Sectional chart | Cincinnati |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | EKN - Elkins |
| FSS Phone | 703-724-4288 |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | EKN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 06/24
| Dimensions | 3605 x 75 ft (1099 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 58° | 127° |
| Physical elevation | 1654.00 ft | 1666.00 ft |
| Coordinates | 37.853054N / 81.921182W | 37.858314N / 81.910608W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |