Herron Airport (7G1)
Herron Airport (7G1)
7G1
Herron Airport (7G1)
New Cumberland, WV
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 7G1 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
080-32-28.0000W/40-31-59.2000N -80.541111/40.533111 (Estimated) |
| Elevation | 1226 ft / 373.68 m (Surveyed) |
| Land | 40 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NE of New Cumberland, WV |
| Location | Hancock County, WV |
| Magnetic Variation | 07W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AEA - Eastern |
| Traffic Pattern Alt | 775 ft |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | EKN - Elkins |
| FSS on Airport | No |
| FSS Phone | 703-724-4288 |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | EKN (NOTAM-d service available) |
Runway 01/19
| Dimensions | 1200 x 24 ft (366 x 7 m) |
| Surface | TURF-G |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Alignment | 7° | 127° |
| Physical elevation | 1199.00 ft | 1220.00 ft |
| Coordinates | 40.530856N / 80.542531W | 40.534130N / 80.542040W |
| Gradient | 1.80 | 0.00 |
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway 04/22
| Dimensions | 2030 x 20 ft (619 x 6 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 35° | 127° |
| Physical elevation | 1200.00 ft | 1179.00 ft |
| Coordinates | 40.531195N / 80.542500W | 40.535753N / 80.538297W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Numbers only | Numbers only |
- PUBLIC ROAD CROSSES CENTER OF AIRFIELD; DO NOT TAXI ON ROAD, WING WILL NOT CLEAR STOP SIGN ON RD.
- RY 04 & 22 ENDS NOT VISIBLE FM EACH END. TRAFFIC ON RD. CROSSING RY NOT VISIBLE FM RY 4 END.
- RY 04/22 SLOPES UP FM E TO W, APRX 30 FT.
- DEER ON AND INVOF ARPT.
- ULTRALIGHT ACTIVITY.
- 30 FT DROP OFF AT EACH RY END.
- RY 4/22 NUMBERS ONLY.
- ESTABLISHED PRIOR TO 1959.