Kelleys Island Land Fld Airport (89D)
Kelleys Island Land Fld Airport (89D)
89D
Kelleys Island Land Fld Airport (89D)
Kelleys Island, OH
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 89D |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
082-41-04.6500W/41-36-10.1730N -82.684625/41.602826 (Estimated) |
| Elevation | 598 ft / 182.27 m (Surveyed) |
| Land | 17 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles NE of Kelleys Island, OH |
| Location | Erie County, OH |
| Magnetic Variation | 07W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SS-SR |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | CLE - Cleveland |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | CLE (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 09/27
| Dimensions | 2203 x 50 ft (671 x 15 m) |
| Surface | ASPH-E |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 598.00 ft | 598.00 ft |
| Coordinates | 41.603194N / 82.687581W | 41.603194N / 82.679425W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Nonstandard , Fair Condition
*RWY 09 MARKINGS FADED. |
Nonstandard , Fair Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 18/36
| Dimensions | 2270 x 35 ft (692 x 11 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 0° |
| Physical elevation | 598.00 ft | 598.00 ft |
| Coordinates | 41.605289N / 82.685644W | 41.599058N / 82.685644W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |