Prices Airport (9G2)
Prices Airport (9G2)
9G2
Prices Airport (9G2)
Linden, MI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 9G2 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
083-46-10.0900W/42-48-27.4100N -83.769469/42.807614 (Estimated) |
| Elevation | 919 ft / 280.11 m (Estimated) |
| Land | 70 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles S of Linden, MI |
| Location | Genesee County, MI |
| Magnetic Variation | 06W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | LAN - Lansing |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LAN (NOTAM-d service available) |
Runway 09/27
| Dimensions | 4000 x 75 ft (1219 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 89° | 127° |
| Physical elevation | 919.00 ft | 906.00 ft |
| Coordinates | 42.807547N / 83.776922W | 42.807681N / 83.762017W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| REIL | Yes | No |