Antrim County Airport (ACB)
Antrim County Airport (ACB)
ACB
Antrim County Airport (ACB)
Bellaire, MI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | ACB |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
085-11-54.1000W/44-59-18.9000N -85.198361/44.988583 (Estimated) |
| Elevation | 623 ft / 189.89 m (Surveyed) |
| Land | 363 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles NE of Bellaire, MI |
| Location | Antrim County, MI |
| Magnetic Variation | 05W (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | Green Bay |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | LAN - Lansing |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ACB (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 02/20
| Dimensions | 4999 x 100 ft (1524 x 30 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 02 | 20 | |
|---|---|---|
| Alignment | 17° | 127° |
| Physical elevation | 622.00 ft | 617.00 ft |
| Coordinates | 44.982032N / 85.201242W | 44.995112N / 85.195455W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |