Wayne County Airport (BJJ)
Wayne County Airport (BJJ)
BJJ
Wayne County Airport (BJJ)
Wooster, OH
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | BJJ |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
081-53-17.7000W/40-52-29.4000N -81.888250/40.874833 (Estimated) |
| Elevation | 1136 ft / 346.25 m (Surveyed) |
| Land | 331 acres |
| From nearest city | 6 nautical miles NE of Wooster, OH |
| Location | Wayne County, OH |
| Magnetic Variation | 07W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | CLE - Cleveland |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BJJ (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 10/28
| Dimensions | 5191 x 100 ft (1582 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 90° | 127° |
| Physical elevation | 1112.00 ft | 1136.00 ft |
| Coordinates | 40.874843N / 81.897646W | 40.874842N / 81.878878W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Poor Condition
*MARKINGS UNREADABLE. |
Non-precision instrument , Poor Condition
*MARKINGS UNREADABLE. |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-box on right |
| REIL | Yes | Yes |