Mercer County Airport (BLF)
Mercer County Airport (BLF)
BLF
Mercer County Airport (BLF)
Bluefield, WV
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | BLF |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
081-12-27.0679W/37-17-45.4141N -81.207519/37.295948 (Estimated) |
| Elevation | 2856 ft / 870.51 m (Surveyed) |
| Land | 144 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NE of Bluefield, WV |
| Location | Mercer County, WV |
| Magnetic Variation | 07W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Cincinnati |
| Region | AEA - Eastern |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | EKN - Elkins |
| FSS on Airport | No |
| FSS Phone | 703-724-4288 |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BLF (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGHY |
Runway 05/23
| Dimensions | 4743 x 100 ft (1446 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 42° | 127° |
| Physical elevation | 2850.00 ft | 2856.00 ft |
| Coordinates | 37.291099N / 81.212959W | 37.300798N / 81.202079W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |