Big Spring Mc Mahon-wrinkle Airport (BPG)
Big Spring Mc Mahon-wrinkle Airport (BPG)
BPG
Big Spring Mc Mahon-wrinkle Airport (BPG)
Big Spring, TX
Latest photos of Big Spring Mc Mahon-wrinkle Airport (BPG)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | BPG |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
101-31-17.9000W/32-12-45.4000N -101.521639/32.212611 (Estimated) |
| Elevation | 2573 ft / 784.25 m (Surveyed) |
| Land | 2086 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles SW of Big Spring, TX |
| Location | Howard County, TX |
| Magnetic Variation | 07E (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Dallas-ft Worth |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZFW - Fort Worth |
| Tie-in FSS | SJT - San Angelo |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BPG (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NPY13 |
Runway 06/24
| Dimensions | 4601 x 75 ft (1402 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 67° | 127° |
| Physical elevation | 2547.00 ft | 2573.00 ft |
| Coordinates | 32.206090N / 101.529090W | 32.211054N / 101.515412W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | pulsating/steady burning on left | pulsating/steady burning on left |
Runway 17/35
| Dimensions | 8802 x 100 ft (2683 x 30 m) |
| Surface | CONC-G |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 2° |
| Physical elevation | 2550.00 ft | 2562.00 ft |
| Coordinates | 32.226821N / 101.520862W | 32.202643N / 101.521799W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | SSALS |