Cuyahoga County Airport (CGF)
Cuyahoga County Airport (CGF)
CGF
Cuyahoga County Airport (CGF)
Cleveland, OH
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | CGF |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
081-29-10.9000W/41-33-54.4000N -81.486361/41.565111 (Estimated) |
| Elevation | 879 ft / 267.92 m (Surveyed) |
| Land | 640 acres |
| From nearest city | 10 nautical miles E of Cleveland, OH |
| Location | Cuyahoga County, OH |
| Magnetic Variation | 08W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | CLE - Cleveland |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | CGF (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 06/24
| Dimensions | 5102 x 100 ft (1555 x 30 m) |
| Surface | ASPH-F |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 49° | 127° |
| Physical elevation | 872.00 ft | 879.00 ft |
| Coordinates | 41.560576N / 81.493441W | 41.569672N / 81.479270W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |