Chippewa County International Airport (CIU)
Chippewa County International Airport (CIU)
CIU
Chippewa County International Airport (CIU)
Sault Ste Marie, MI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | CIU |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
084-28-20.6000W/46-15-02.7000N -84.472389/46.250750 (Estimated) |
| Elevation | 799 ft / 243.54 m (Surveyed) |
| Land | 1850 acres |
| From nearest city | 15 nautical miles S of Sault Ste Marie, MI |
| Location | Chippewa County, MI |
| Magnetic Variation | 06W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Lake Huron |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Responsible ARTCC | ZYZ - Toronto |
| Tie-in FSS | GRB - Green Bay |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | CIU (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I A S 04/1977 |
| Federal Agreements | NGPY |
Runway 09/27
| Dimensions | 5000 x 75 ft (1524 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 90° | 127° |
| Physical elevation | 791.00 ft | 799.00 ft |
| Coordinates | 46.254997N / 84.484296W | 46.255004N / 84.464534W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 16/34
| Dimensions | 7201 x 200 ft (2195 x 61 m) |
| Surface | CONC-F |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 798.00 ft | 793.00 ft |
| Coordinates | 46.256353N / 84.478096W | 46.239255N / 84.463864W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Fair Condition | Precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | No | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |