North Central West Virginia Airport (CKB)
North Central West Virginia Airport (CKB)
CKB
North Central West Virginia Airport (CKB)
Clarksburg, WV
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | CKB |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
080-13-39.1150W/39-17-51.5570N -80.227532/39.297655 (Estimated) |
| Elevation | 1223 ft / 372.77 m (Surveyed) |
| Land | 434 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles NE of Clarksburg, WV |
| Location | Harrison County, WV |
| Magnetic Variation | 08W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | Cincinnati |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | EKN - Elkins |
| FSS on Airport | No |
| FSS Phone | 703-724-4288 |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | CKB (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I B S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 03/21
| Dimensions | 7800 x 150 ft (2377 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 23° | 127° |
| Physical elevation | 1184.00 ft | 1224.00 ft |
| Coordinates | 39.287787N / 80.232879W | 39.307523N / 80.222185W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |
Runway H1
| Dimensions | 50 x 50 ft (15 x 15 m) |
| Surface | CONC-F |
| H1 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |