Chatham Municipal Airport (CQX)
Chatham Municipal Airport (CQX)
CQX
Chatham Municipal Airport (CQX)
Chatham, MA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | CQX |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
069-59-22.7000W/41-41-17.9000N -69.989639/41.688306 (Estimated) |
| Elevation | 64 ft / 19.51 m (Surveyed) |
| Land | 105 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles NW of Chatham, MA |
| Location | Barnstable County, MA |
| Magnetic Variation | 16W (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | New York |
| Region | ANE - New England |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Tie-in FSS | BDR - Bridgeport |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | CQX (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 06/24
| Dimensions | 3001 x 100 ft (915 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 44° | 127° |
| Physical elevation | 49.00 ft | 62.00 ft |
| Coordinates | 41.685338N / 69.993463W | 41.691271N / 69.985842W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on right |