Dupont-lapeer Airport (D95)
Dupont-lapeer Airport (D95)
D95
Dupont-lapeer Airport (D95)
Lapeer, MI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | D95 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
083-16-17.6000W/43-03-59.3000N -83.271556/43.066472 (Estimated) |
| Elevation | 834 ft / 254.20 m (Surveyed) |
| Land | 255 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles NE of Lapeer, MI |
| Location | Lapeer County, MI |
| Magnetic Variation | 07W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | LAN - Lansing |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LAN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 09/27
| Dimensions | 1879 x 150 ft (573 x 46 m) |
| Surface | TURF-F |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 88° | 127° |
| Physical elevation | 830.00 ft | 828.00 ft |
| Coordinates | 43.065206N / 83.273704W | 43.065427N / 83.266679W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*RY 09/27 AND DSPLCD THLD MARKED WITH 3 FT YELLOW CONES. |
|
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 18/36
| Dimensions | 3800 x 75 ft (1158 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 834.00 ft | 829.00 ft |
| Coordinates | 43.072266N / 83.272520W | 43.061850N / 83.271897W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |