Fremont Municipal Airport (FFX)
Fremont Municipal Airport (FFX)
FFX
Fremont Municipal Airport (FFX)
Fremont, MI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | FFX |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
085-59-41.6000W/43-26-21.5000N -85.994889/43.439306 (Estimated) |
| Elevation | 772 ft / 235.31 m (Surveyed) |
| Land | 105 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SW of Fremont, MI |
| Location | Newaygo County, MI |
| Magnetic Variation | 04W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | LAN - Lansing |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LAN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 09/27
| Dimensions | 3502 x 75 ft (1067 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 91° | 127° |
| Physical elevation | 767.00 ft | 770.00 ft |
| Coordinates | 43.443863N / 85.998402W | 43.443729N / 85.985218W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 18/36
| Dimensions | 6500 x 100 ft (1981 x 30 m) |
| Surface | ASPH-F |
| Surface treatment | Porous Friction Course |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 770.00 ft | 754.00 ft |
| Coordinates | 43.445799N / 85.996638W | 43.427966N / 85.996485W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 2-box on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |