Mount Washington Regional Airport (HIE)
Mount Washington Regional Airport (HIE)
HIE
Mount Washington Regional Airport (HIE)
Whitefield, NH
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | HIE |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
071-32-44.9000W/44-22-03.2000N -71.545806/44.367556 (Estimated) |
| Elevation | 1072 ft / 326.75 m (Surveyed) |
| Land | 180 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles E of Whitefield, NH |
| Location | Coos County, NH |
| Magnetic Variation | 17W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | Montreal |
| Region | ANE - New England |
| Traffic Pattern Alt | 2000 ft |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Tie-in FSS | BGR - Bangor |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | HIE (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 10/28
| Dimensions | 4002 x 75 ft (1220 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 87° | 127° |
| Physical elevation | 1048.00 ft | 1072.00 ft |
| Coordinates | 44.367281N / 71.553452W | 44.367828N / 71.538170W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | LOCALIZER | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| REIL | Yes | Yes |