Wheeling Ohio Co Airport (HLG)
Wheeling Ohio Co Airport (HLG)
HLG
Wheeling Ohio Co Airport (HLG)
Wheeling, WV
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | HLG |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
080-38-46.6000W/40-10-30.0000N -80.646278/40.175000 (Estimated) |
| Elevation | 1194 ft / 363.93 m (Surveyed) |
| Land | 1000 acres |
| From nearest city | 8 nautical miles NE of Wheeling, WV |
| Location | Ohio County, WV |
| Magnetic Variation | 07W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Sectional chart | Cincinnati |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | EKN - Elkins |
| FSS on Airport | No |
| FSS Phone | 703-724-4288 |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | HLG (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 03/21
| Dimensions | 5002 x 150 ft (1525 x 46 m) |
| Surface | ASPH-E |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 26° | 127° |
| Physical elevation | 1170.00 ft | 1194.00 ft |
| Coordinates | 40.168564N / 80.651312W | 40.180904N / 80.643462W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-box on left | |
| Approach light | MALSF | |
| REIL | Yes |
Runway 16/34
| Dimensions | 4499 x 150 ft (1371 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1172.00 ft | 1191.00 ft |
| Coordinates | 40.180721N / 80.648923W | 40.169918N / 80.641125W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| REIL | Yes |