Tri-state/milton J. Ferguson Field Airport (HTS)
Tri-state/milton J. Ferguson Field Airport (HTS)
HTS
Tri-state/milton J. Ferguson Field Airport (HTS)
Huntington, WV
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | HTS |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
082-33-37.2968W/38-22-06.6281N -82.560360/38.368508 (Estimated) |
| Elevation | 828 ft / 252.37 m (Surveyed) |
| Land | 1300 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles S of Huntington, WV |
| Location | Wayne County, WV |
| Magnetic Variation | 06W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | Cincinnati |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | EKN - Elkins |
| FSS on Airport | No |
| FSS Phone | 703-724-4288 |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | HTS (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I B S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGYH |
Runway 12/30
| Dimensions | 7017 x 150 ft (2139 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Alignment | 112° | 127° |
| Physical elevation | 828.00 ft | 828.00 ft |
| Coordinates | 38.372174N / 82.571672W | 38.364839N / 82.549043W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | ILS |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | No | Yes |
| TDZ lights | No | No |
- PILOTS REPORT POSSIBILITY OF MISTAKING FUEL BURNING STACK LCTD APRXLY 2 MI W RY 12 FOR APCH LGTG SFL.
- RY 12 OBSTN TWR LCTD 5100 FT W 600 FT N END RY.
- BIRDS & DEER ON & INVOF ARPT.
- TWY A BTWEEN TWY C AND TWY B RSTRD TO ACFT WITH WINGSPAN OF 108 FT OR LESS; TWY "G" RSTD TO ACFT WITH WINGSPAN OF 142 FT OR LESS.
- EXISTED PRIOR TO 1959.