Richard Downing Airport (I40)
Richard Downing Airport (I40)
I40
Richard Downing Airport (I40)
Coshocton, OH
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | I40 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
081-51-08.7000W/40-18-36.6000N -81.852417/40.310167 (Estimated) |
| Elevation | 978 ft / 298.09 m (Surveyed) |
| Land | 290 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles N of Coshocton, OH |
| Location | Coshocton County, OH |
| Magnetic Variation | 07W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | CLE - Cleveland |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | CLE (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 04/22
| Dimensions | 5001 x 75 ft (1524 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 37° | 127° |
| Physical elevation | 972.00 ft | 979.00 ft |
| Coordinates | 40.304707N / 81.857845W | 40.315616N / 81.846963W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 4-light PAPI on right |
| REIL | No | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |