Ford Airport (IMT)
Ford Airport (IMT)
IMT
Ford Airport (IMT)
Iron Mountain Kingsford, MI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | IMT |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
088-06-52.4000W/45-49-06.1000N -88.114556/45.818361 (Estimated) |
| Elevation | 1182 ft / 360.27 m (Surveyed) |
| Land | 720 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles W of Iron Mountain Kingsford, MI |
| Location | Dickinson County, MI |
| Magnetic Variation | 02W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | Green Bay |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | GRB - Green Bay |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | IMT (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I A S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 01/19
| Dimensions | 6501 x 150 ft (1982 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Porous Friction Course |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Alignment | 8° | 127° |
| Physical elevation | 1132.00 ft | 1182.00 ft |
| Coordinates | 45.810516N / 88.115139W | 45.828182N / 88.111740W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Fair Condition | Precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-box on left | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | No | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 13/31
| Dimensions | 3809 x 75 ft (1161 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1129.00 ft | 1125.00 ft |
| Coordinates | 45.820151N / 88.121989W | 45.813169N / 88.110879W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Numbers only , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 4-box on left | |
| REIL | No | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |