Russell County Airport (K24)
Russell County Airport (K24)
K24
Russell County Airport (K24)
Jamestown, KY
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | K24 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
085-06-09.9000W/37-00-34.9000N -85.102750/37.009694 (Estimated) |
| Elevation | 1010 ft / 307.85 m (Surveyed) |
| Land | 165 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles NW of Jamestown, KY |
| Location | Russell County, KY |
| Magnetic Variation | 04W (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Sectional chart | St Louis |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | LOU - Louisville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LOU (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 17/35
| Dimensions | 5010 x 78 ft (1527 x 24 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1010.00 ft | 958.00 ft |
| Coordinates | 37.016553N / 85.103430W | 37.002841N / 85.102041W |
| Gradient | 1.00 | 1.00 |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Good Condition
*RY 17/35 MARKINGS FADED. |
Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |