Mason County Airport (LDM)
Mason County Airport (LDM)
LDM
Mason County Airport (LDM)
Ludington, MI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | LDM |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
086-24-28.5000W/43-57-45.1000N -86.407917/43.962528 (Estimated) |
| Elevation | 646 ft / 196.90 m (Surveyed) |
| Land | 238 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles NE of Ludington, MI |
| Location | Mason County, MI |
| Magnetic Variation | 03W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | LAN - Lansing |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LDM (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 01/19
| Dimensions | 3503 x 75 ft (1068 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Porous Friction Course |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Alignment | 2° | 127° |
| Physical elevation | 641.00 ft | 637.00 ft |
| Coordinates | 43.959178N / 86.413029W | 43.968783N / 86.412644W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 08/26
| Dimensions | 5003 x 75 ft (1525 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Porous Friction Course |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 71° | 127° |
| Physical elevation | 641.00 ft | 646.00 ft |
| Coordinates | 43.959281N / 86.413455W | 43.963747N / 86.395489W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | No | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |